Dlaczego oddychające materace i poduszki są naszą przyszłością

Oddychające materace i poduszki to nasza przyszłość. Ale dlaczego? Materace z idealna cyrkulacja powietrza są bardzo wysoko jakościową i stosunkowo nową normą w przemyśle pościelowym.  
Ta opcja nie jest jeszcze tak bardzo popularna, ponieważ wiele osób spało do tej pory na materacach i poduszkach z pianki memory lub innych materacach , a nie na lateksowych. Tego typu materace nie mogą  zaoferować oddychalności.

Ale czym jest oddychalność? To i wiele innych aspektów omawiamy w tym artykule. Poruszamy takie aspekty jak : oddychalność,  jak takie materace i poduszki są produkowane, dlaczego spanie na tych produktach jest zalecane i nie tylko!

 

Co to znaczy oddychający materac?


Oddychalność to po prostu zdolność tkaniny do umożliwienia przenikania wilgoci przez materiał, a nie gromadzenia go wewnątrz tkaniny. Dotyczy to również powietrza.
 
Oddychalność materiału ma olbrzymi wpływ na zarządzanie wilgocią i ciepłem. Czasami określa się to jako "mikroklimat" : klimat pomiędzy pościelą a materacem.

Mówi się, że tysiące okrągłych otworów w formie mają na celu oddychalność materiału, ale nie tylko po to w lateksie Talalay one się tam znajdują. Stworzone są, by zapewnić równomierny rozkład temperatur i upewnić się, że wszystkie lateksy z serii Vita Talalay osiągają tę samą temperaturę (-30 ° C) i ciepło (+ 115 ° C).
 
Bez otworów wentylacyjnych, lateks nie będzie odkształcać się równomiernie i będzie mniej trwały.

 

Co to jest ruch gazu?


Para wodna jest uważana za gaz, podobnie jak wszystkie gazy, miesza się z innymi gazami, aby rozproszyć się równomiernie. To jest główny powód, dla którego oddychalność materaca i poduszki jest naprawdę ważna.
 
Wszyscy chcemy spać na materacu i poduszce, która pachnie świeżym powietrzem. Jeśli posiadasz materac i poduszkę nie lateksowe, powinieneś często otwierać okno na świeże powietrze, by materac, pościel i pokój mogły się odświeżyć. Nie jest to konieczne z materacami lateksowymi i poduszkami Vita Talaly, ponieważ one ciągle się same odświeżają. Jest to zdecydowanie zalecane, ponieważ świeże powietrze jest dla nas zawsze dobre!

 

Jak produkowane są oddychające materace?


Materace i poduszki Vita Talalay mają odrębny proces produkcyjny, zwany Talalay. Ten proces produkcji nadaje im słynną oddychalność. Jest to jeden z unikalnych punktów sprzedaży naszych produktów.
 
Proces produkcji lateksowego materaca Talalay składa się z 9 etapów i trwa około 9 godzin.

 

  1.  Mieszanie czystych surowców.
  2. Wypełnienie formy 30% -60% mieszaniną lateksu i wpompowywanie powietrza.
  3. Zastosowanie ciśnienia próżniowego, aby lateks rozwinął się wokół formy.
  4. Ciśnienie tworzy wewnątrz okrągłą i otwartą strukturę komórkową, która umożliwia oddychanie formy.
  5. Zamrażanie powoduje, że okrągłe i otwarte komórki pękają i łączą się.
  6. Wulkanizacja mieszaniny w 115 ° C. To nadaje kształt produktu.
  7. Płukanie produktu w celu zwiększenia trwałości i zapewnienia jej przez wiele lat.
  8. Po wulkanizacji produktu piecze się go jeszcze przez 8 godzin w temperaturze 85 ° C, aby uzyskać ostateczny kształt okrągłych i otwartych komórek wentylacyjnych wewnątrz lateksu.
  9. Ostateczna kontrola jakości produktu pod kątem jej jędrności.

 

Dlaczego spanie na oddychających materacach i poduszkach jest naprawdę ważne?


Oddychający materac i poduszki charakteryzuje cyrkulacja powietrza, transport wilgoci i suche środowisko do spania. Oddychająca cecha wpływa bezpośrednio na komfort, zdrowie i wydajność.

Każdej nocy ludzie tworzą wokół siebie ciepłe i wilgotne warunki snu, po prostu zasnąwszy w łóżku, ze względu na ciepło ciała i pocenie. Nasze ciała chłodzą się, gdy wchodzą w głęboki sen. Najniższą temperaturę osiągamy ok. 4 nad ranem. Ludzie faktycznie wypacają około 1 pełnego kubka każdego wieczoru. Ta ilość może stać się większa, gdy pościel nie reguluje wystarczająco dobrze temperatury, więc materac i poduszka, na których leżymy, muszą być w stanie wytrzymać całe ciepło i wilgoć. Dlatego jest to bardzo ważne, by zapewnić sobie komfortowy i regenerujący sen.

Wpływ oddychających materacy i poduszek na komfort i zdrowie


Materac i poduszka, które nie oddychają, wychwytują i gromadzą w sobie wilgoć. Powoduje to wzrost temperatury ciała, co powoduje pocenie się, zwiększenie tętna i ciśnienie krwi oraz nieregularne oddychanie. Czasem nawet budzi nas to i całkowicie zaburza sen. Zamiast dać nam trochę odpoczynku, sen zmienia się w trening. Wchłaniane i gromadzone wilgoci powoduje wzrost roztoczy kurzu i pleśni.

Oddychalność jest cechą, która pomaga naszym ciałom ochłodzić się i utrzymywać komfortową temperaturę ciała. Ma to wpływ na suchość materaca i poduszki, co zapobiega przedostawaniu się kurzu i innych alergenów. Oddychalność pomaga regulować temperaturę ciała, co z kolei zapobiega poceniu się i obecności alergenów.

Związek między oddychalnością a trwałością


Większość lateksowych materacy i poduszek nie ma problemów dotyczących oddychalności i trwałości. To dlatego, że posiadają funkcję wentylacji, co zwiększa ich trwałość.
 
Materace i poduszki nie lateksowe wytwarzają ciepło i wilgoć, co prowadzi do degradacji materiału i zużycia. Produkty te są po prostu bardzo podatne na stres środowiskowy. Ciężar ciała, ciepło i wilgoć wpływają na nie oddychający materiał, przedwczesną kompresję i tworzą niewygodne, nieprzyjazne, wypełnione roztoczami środowisko do spania oraz opadający materac i poduszkę.

Dlaczego trwałość jest tak ważna?


Jednym z głównych pytań konsumentów jest to, jak długo będzie dobry materac. Istnieje wiele czynników wpływających na ten aspekt, ale zalecamy zmianę materaca i poduszki co 8-10 lat. Jeśli jednak zauważysz, że nie możesz już dobrze spać z powodu materaca, może być konieczny zakup nowego.

Jak zostało wcześniej stwierdzone, to na czym śpimy odgrywa dużą rolę. Właściwie nie tylko materiał jest ważny, ale także proces jego produkcji. Materace lateksowe i poduszki mogą być bardzo różne, np. materac Talalay lateksowy ma większą wytrzymałość niż materac lateksowy Dunlop. Jest to głównie dlatego, że proces produkcji Talalay koncentruje się na wielu aspektach, takich jak oddychalność i trwałość, co poprawia jakość materacy i poduszek. Dunlop nie ma szczególnego nacisku na te atrybuty, dlatego te materace są mniej oddychające i trwałe.

 

Co ma wpływ na trwałe materace i poduszki?


Chociaż proces produkcji materiałów jest bardzo ważny, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na trwałość materaca. Inne czynniki obejmują: ciężar ciała użytkownika, wewnętrzne zwoje, warstwy, czy  jest jedno lub dwustronny, itp.
 
Oczywiście żaden człowiek nie jest taki sam. Ludzie mają różne rozmiary ciała, co wpływa na trwałość materaca. Materac będzie bardziej trwały, gdy użytkownik ma niskie BMI zamiast wysokiego wskaźnika. Wyższe ciężary ciała ściskają warstwę materaca głębiej niż niższe masy ciała. Osoby z wyższym współczynnikiem BMI potrzebują więcej trwałych materiałów i składników w warstwach górnych niż te, które mają niższy wskaźnik BMI. To sprawi, że materac zapewni więcej komfortu i wsparcia przez dłuższy okres czasu.

Wewnętrzne pikowanie jest metodą wykonania materaca stosowaną do zabezpieczenia  razem warstw  i komponentów w materacu . Odbywa się to przez ściśnięcie materaca do połączenia wszystkich warstw i materiałów. Zapobiega to przesunięciu, nadaje materacowi sprężynujący wygląd, tworzy solidniejszy materac i zwiększa trwałość materaca.
 
Warstwy, które są głębsze wewnątrz materaca, mają mniejszą kompresję niż warstwy bliskie powierzchni. Jest to powodem, dla którego materiały o niższej jakości i mniej trwałe są usytuowane wewnątrz materaca, ponieważ nie mają większego nacisku w porównaniu z warstwami górnymi. To górne warstwy muszą mieć wyższą jakość i trwałość, by tworzyć wysoce wytrzymały materac.