Ile godzin snu potrzebują małe dzieci?

ss

W pewnym stopniu ilość snu potrzebna każdemu człowiekowi jest indywidualną rzeczą, która jest zależna od wielu czynników. Jednak nie da się ukryć, że nocny odpoczynek jest szczególnie potrzebny dzieciom. To czas przeznaczony na regenerację, wzrost i rozwój zarówno fizyczny, jak i mentalny. Określenie ile dokładnie godzin powinno się przeznaczać na sen jest trudne do zdefiniowania.

Jedne dzieci są rannymi ptaszkami, które tryskają energią. Drugie wolą przesypiać długie godziny i zostać w łóżku jak najdłużej się da. Znalezienie złotego środka może wydawać się trudne. Na szczęście istnieją ogólne normy, które pokazują ile przeciętnie godzin powinno się przeznaczać na sen.

Wiek dziecka a nocny odpoczynek

Według służby zdrowia, dzieci w różnych przedziałach wiekowych potrzebują innej dawki snu. I tak zaleca się, aby trzylatki spały nawet po 12 godzin dziennie. Ta liczba stopniowo spada wraz z wiekiem, np. pięciolatek średnio przesypia 11 godzin w ciągu doby, a dziewięciolatek już 9.

Nie powinno to nikogo dziwić. W końcu noworodek średnio śpi 17 godzin, budząc się wyłącznie na karmienie. Podczas gdy roczne niewolę już potrzebuje o dwie godziny mniej snu w ciągu doby.

Podane wartości są tylko ogólnie przyjętymi normami. Dużo zależy od rozkładu dnia poszczególnego dziecka oraz czasu, jaki poświęca się na naukę, zabawę czy dojazd do szkoły i dodatkowe zajęcia.

Zdrowy balans snu

Niezależnie od tego, co mówią wykresy, nie zawsze łatwo jest zapewnić dzieciom wystarczającą ilość snu. Niektórzy rodzice mogą nie wiedzieć, jaki dużo snu jest potrzebne ich dzieciom. Wystarczy pomyśleć o energicznym maluchu, którego trudno zagonić do łóżka. Nie mówiąc już o dodatkowych czynnościach przed spaniem, które wydłużają ostateczny moment rozpoczęcia nocnego odpoczynku. Prace domowe, zajęcia pozalekcyjne czy samo mycie i kolacja, zajmują sporo czasu.

Znalezienie balansu pomiędzy dzienną aktywnością, a nocnym wypoczynkiem wymaga odpowiedniego planowania dnia oraz dbania o indywidualne potrzeby młodej osoby. Jedne dzieci niekoniecznie będą zmęczone po dniu pełnym wrażeń. Elastyczne dopasowanie jest o wiele lepszym wyjściem niż sztywne trzymanie się regułek i zasad.

Materac dla dziecka a jakość snu

Na ilość przespanych godzin w nocy duży wpływ ma również materac. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka. Zaleca się, aby noworodki oraz niemowlęta spały na piankowym modelu, który jest wypełniony pianką PUR oraz pianką termoelastyczną, dopasowującą się do naturalnych kształtów małego ciała. Z kolei starszaki, czyli dzieci między 3 a 4 rokiem życia mogą spać już na piance wysokoelastycznej, która równomiernie rozkłada ciężar organizmu i utrzymuje prosty kręgosłup. Duże znaczenie ma tutaj twardość. Dla małych dzieci pianka powinna być dobrana do wagi i nie wyższa niż 8 cm. 

Dobrym wyborem dla alergików oraz maluchów cierpiących na częste uczulenia, jest materac lateksowy. Warstwa naturalnego tworzywa oddycha i dba o odpowiednią wentylację. Obecnie w materace sklep można spotkać się z modelami, które są wykonane z lateksu Talalay. Ten materiał jest nie tylko przewiewny, ale posiada wszelkie atesty i standardy świadczące o wysokiej jakości i bezpieczeństwie użycia. W tym certyfikat Cradle-to-Cradle Gold, który potwierdza jego higieniczne właściwości. Nie zawiera on chemicznych wypełniaczy czy dodatków, tak popularnych w zwykłych, lateksowych modelach. Bezpieczeństwo użycia i wysoką jakość składników materaca potwierdza również atest Oeko-text Standard 100, które zapewnia o ekologicznym pochodzeniu produktów dla niemowląt.

Takie posłanie nie tylko wpłynie zbawiennie na sen dziecka, ale będzie stanowiło idealnie wsparcie dla ciągle rosnącego i rozwijającego się organizmu młodego człowieka. Wysoka elastyczność i idealne podparcie ciała zapewni długi i regenerujący odpoczynek po dniu pełnym wrażeń.