Jak wybrać idealne prześcieradło na łóżko?

Nie ma nic lepszego niż położyć się do łóżka, pachnącego świeżą pościelą. Podczas gdy wiele osób przykłada więcej uwagi do wyboru odpowiedniego materaca, prześcieradło zostaje pominięte. Jak się okazuje tekstylia mają tak samo wielkie znaczenie dla poczucia komfortu w łóżku, co sam materac. Tkaniny są w bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka. Jeśli materiał jest szorstki i nieprzyjemny w dotyku, zaburza sen i powoduje nieprzyjemne wrażenia w kontakcie z ciałem.Dlatego tak ważne jest, aby poświecić chwilę podczas zakupu pościeli do domu. Zwłaszcza, że tkaniny różnią się między sobą ilością użytych nici, materiałem czy fakturą.

Dlaczego tak ważna jest ilość użytych nici?

Liczba nitek użytych do produkcji prześcieradła to inna nazwa określająca gęstość nici, czyli splotu. Na opakowaniu oznaczona symbolem TC. Jako przelicznik stosuje się cale angielskie. Im większa liczba nici użyta na 1 cal materiału, czyli dokładnie 2,54 cm, tym wyższa jakość materiału. Tajemnicze oznaczenie jest często używane jako wskaźnik gładkości prześcieradła i jego trwałości.

Pościel bawełniana

Większość osób używa bawełnianych prześcieradeł składającej się z czystej bawełny albo jej mieszanki. Różnica tkwi w szczegółach. Niektóre odmiany są bardziej luksusowe i droższe. Samo włókno ma wiele zastosowań, ale głównie używa się go właśnie w przemyśle tekstylnym czy w produkcji materiałów opatrunkowych a nawet banknotów dolarowych i prochu strzelniczego. 

  • Bawełna czesana (comber cotton) jest gładka i miękka. Jej zanieczyszczenia zostały usunięte lub wyczesane.
  • Bawełna egipska- uprawiana wzdłuż rzeki Nilu w Egipcie. Jest to luksusowy materiał o wyjątkowo długich włóknach, które są super mocne i chłonne. Ze względu na ręcznie pozyskiwanie, włókna są mniej uszkodzone a co za tym idzie bardziej wytrzymałe.
  • Flanela to również miękki i lekki rodzaj bawełny. Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne znalazła zastosowanie w produkcji ubrań i bielizny. Tkana splotem płóciennym jest wytrzymała.
  • Bawełna Pima to specjalna odmiana bawełny uprawianej w krajach Ameryki Południowej a także w USA, w stanie Arizona. Jest niezwykle miękka i odporna na uszkodzenia. Ze względu na długie włókno, produktu z tego rodzaju bawełny pochodzą z górnej półki i są towarem luksusowym.
  • Perkal to miękka czesana tkanina, zwykle łączona z poliestrami, aby utworzyć odporną na zagniecenia pościel. Początkowo sprowadzona z Indii, stała się popularna również w uprawie w innych rejonach świata.

Satyna a sateen – czym się różnią?

Istnieją dwie odmiany satyny, która są niestety często mylone. Pierwsza z nich – satyna jedwabna (ang. satin) jest lejącym się i połyskliwym materiałem, który jest niezwykle luksusowym włóknem. Jej druga odmiana, satyna bawełniana (ang. sateen), jest mieszanką naturalnych włókien satyny i bawełny. Sposób, w jaki są połączone, nadaje im połysku. Prześcieradła tego typu są również mieszane z poliestrem, wełną czy jedwabiem.

Jakie prześcieradła należy zastosować na łóżko?

Kupując pościel, trzeb wziąć klika rzeczy pod uwagę:

a)      Gorąco czy zimno - duże znaczenie w wyborze rodzaju prześcieradła ma typ osoby, a dokładniej to czy się poci czy jest mu zimo. Jeśli trudno się nam rozgrzać, warto zastosować pościel z ciepłej flaneli lub mieszanki satyny i bawełny. Gdy budzimy się spoceni, lepiej użyć lekkich i przewiewnych materiałów. Najlepiej do tego zadania nadaje się satyna. Z kolei czysta bawełna pozwoli organizmowi oddychać i skutecznie pochłania wilgoć.

b)      Klimat i pora roku – zimą lepiej wybrać cieplejszy materiał, podczas gdy latem zaleca się używanie bawełnianych i oddychających tkanin. Trzeba pamiętać, że wybór odpowiedniego prześcieradła ma znaczenie również dla materaca. Bawełna nie blokuje powietrza, dzięki czemu wewnątrz materaca nie tworzy się środowisku sprzyjające rozwojowi pleśni czy roztoczy.

c)      Przeznaczenie – gdy posiada się dzieci, warto rozważyć kupno prześcieradeł bawełnianych, które są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Z kolei starsze osoby, mające problem z przepływem krwi powinny zastosować tkaninę, która zatrzymuje ciepło wewnątrz, np. flanelowa pościel.

Nieważne jak wytrzymałe będzie włókno, bez jego prawidłowej konserwacji i czyszczenia, nie wytrzyma długo. Eksperci zalecają zmianę pościeli, co tydzień w celu usunięcia nagromadzonego kurzu, roztoczy, włosów czy resztek złuszczonego naskórka.

Odpowiedni rozmiar

Sklepy z tekstyliami czy materacami oferują zazwyczaj komplet pościeli wraz z prześcieradłem dopasowanym do standardowych i popularnie występujących rozmiarów materaca. Praktycznym zastosowaniem jest użycie prześcieradła z gumką, która utrzymuje tkaninę nieruchomo i zapobiega jej zwijaniu podczas snu.