Materac dla par

ss

Jeśli śpi się samemu, nie jest trudno znaleźć odpowiedni materac dopasowany do naszych potrzeb. Wszystko, co trzeba zrobić, to wziąć pod uwagę własny organizm i swoje preferencje. Co, jeśli śpimy z partnerem? Cóż, to już inna historia, która wiąże się z wnikliwym zastanowieniem się nad wymaganiami i zdaniem drugiej osoby.

Wady i zalety dzielenia jednej sypialni

Spanie z partnerem w jednym łóżku to nie tylko same przyjemności. Oprócz miłego ciepła i bliskości drugiego ciała, niektórzy nie są do końca zadowoleni z dzieleniem jednej sypialni z ukochaną osobą. Okazuje się, że przykre nawyki naszej połówki mogą bezpośrednio odbić na naszym organizmie i jakości snu.

Wystarczy wymienić głośne chrapanie, które niejednego może wyrwać z krainy marzeń sennych. Na szczęście powody takiej dolegliwości mogą być w wielu wypadkach szybko zdiagnozowane i łatwo usunięte. Czasami zmiana pozycji lub zastosowanie odpowiedniej poduszki zniweluje nieprzyjemne odgłosy dochodzące z drugiej strony łóżka.

To samo tyczy się wydzielania nadmiernej ilości ciepła przez partnera. Niestety tutaj głównie winni są panowie, których naturalna temperatura organizmu jest o kilka stopni wyższa niż u kobiet. Mężczyźni również szybciej się rozgrzewają, co nie powinno przeszkadzać zimą, jednak latem może stanowić problem. W tym wypadku wystarczy zastosować odpowiedni materac z lateksu, który szybko usuwa nadmiar zgromadzonego ciepła, dzięki otwartym komórkom. Przy okazji zapewnia doskonałą wentylację i przewiew, co znacznie ochładza nagrzane ciało.

Problem z doborem odpowiedniego materaca może również leżeć w dużej różnice wagi między partnerami. Cięższa osoba powoduje większy nacisk na powierzchnię, na której śpi. W wyniku tego, wypełnienie dostosowuje się do wagi leżącego ciała. Odpowiednio ugina się w cięższych partiach, aby zapewnić prosty kręgosłup i równomierne rozłożenie kilogramów. Problem może pojawić się, gdy partnerzy korzystają z materaca termoelastycznego lub piankowego. Te modele mogą zapadać się do wnętrza, przez co spychają drugą osobę w stronę powstałych zagięć i dołów. A to znacznie wpływa na odczuwany komfort odpoczynku i jakość snu.

Istotne rzeczy

Idealny materac dla par można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy, to po prostu dwa oddzielne materace dla każdej osoby. Jednak takie rozwiązanie dodatkowo dzieli powierzchnię łóżka na dwie strefy, które zamiast łączyć, separują oboje partnerów. Druga grupa to materace zaczynające się od szerokości 140 cm. Mają jednolitą strukturę, która sprzyja zachowaniu bliskości. To właśnie te modele są najczęściej wybierane podczas zakupu idealnego materaca dla par.

Istotnym czynnikiem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na jeden materac, jest jego twardość. Obecnie można spotkać się z różnymi wartościami tego czynnika. Zdecydowana większość pań woli średniotwarde (H2) lub miękkie modele (H1). Z kolei panowie lubią twarde i stabilne podłoże do snu o twardości H3 lub nawet H4. Tajemniczy symbol jest związany z gęstością pianki użytej w materacu. Czym większa, tym powierzchnia jest twardsza. Im mniejsza, tym odczujemy większą miękkość. Jednak w przypadku jednego, dużego materaca dla obojga partnerów, może pojawić się problem. Różne preferencje, co do twardości, często mogą skończyć się kłótnią podczas zakupów lub wyborem nieodpowiedniego modelu. Zawsze jedna z osób wyjdzie na poszkodowaną. Z pomocą przychodzą specjalne materace o dwóch twardościach pianki. Obie strefy są ze sobą połączone, przez co nie ma przykrego wrażenia dzielenia powierzchni.

Ostatnimi rzeczami, na które trzeba zwrócić uwagę jest amortyzacja ruchów i elastyczność punktowa. Pierwsza fraza odnosi się do tłumienia ruchów drugiej osoby związanych ze zmianą pozycji czy wierceniem się podczas snu. Najlepiej do tego zadania sprawdzają się modele lateksowe o doskonałej sprężystości i elastyczności. Natychmiast oddziałują na ruch ciała ruszającej się osoby, łagodząc powstałe wstrząsy. Druga rzecz dotyczy równomiernego rozłożenia ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Z tą frazą możemy spotkać się szczególnie w materacach ze sprężynami kieszonkowymi, które mogą posiadać jedną lub siedem stref komfortu. Takie miejsca są dopasowane do poszczególnych partii ciała, przez co zmniejszają ucisk i pomagają zachować prosty kręgosłup na całej jego długości. Świetnie spisują się jako podłoże dla dwóch osób, pozwalając na zdrowy i wartościowy sen bez grama bólu.

Materace Koło.