Na boku, na wznak czy na brzuchu? Pozycja a wybór odpowiedniej poduszki

Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz.

Większość osób wie, że zakup materaca nie jest prostą sprawą. Wybór odpowiedniej twardości, typu czy pokrowca może przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście, poświęcony czas spłaci się w lepszym komforcie i zdrowiu naszego organizmu. Materac nie jest jedyną rzeczą, która na wpływ na zdrowy sen. Poduszka również oddziałuje w bezpośredni sposób na nasze ciało.

Odpowiednio dobrana zapewnia równomiernie ułożenie głowy i stanowi wsparcie dla kręgosłupa podczas snu. Nie mówiąc już o samym komforcie spania. Jak zatem wybrać tą idealną dla siebie? Czym się kierować podczas wyboru?

Tak naprawdę wszystko zależy od ułożenia ciała podczas snu i naszych preferencji. Rzecz wydaje się prosta ale trzeba pamiętać, że każda poduszka powinna spełniać określone cechy. Przede wszystkim musi zapewniać, że podczas snu głowa pozostanie w prostej pozycji. Tak zwane neutralne ułożenie i dobrze podtrzymana głowa, zapobiega problemom z karkiem i plecami. Ważne jest, aby ustawić poduszkę w odpowiedniej pozycji do spania. Niektórzy przesypiają całą noc bez zmiany ułożenia swojego ciała, podczas gdy inni ciągle ją zmieniają. Dla wiercących się osób zaprojektowano uniwersalne poduszki, idealne dla każdej pozycji podczas snu. Dodatkowo poduszki ortopedyczne, które są specjalnie profilowane,redukują nacisk na kręgi podczas snu.Jej zwykły odpowiednik nie powinien mieć żadnych punktów nacisku a miękka struktura powinna zapewniać optymalną cyrkulację powietrza.

Ulubiona pozycja podczas spania decyduje w jaki sposób ułożone jest ciało i jaka poduszka jest odpowiednia dla organizmu. Sprawdź poniżej, najczęściej spotykane pozycje.

Boczna pozycja ciała

Ludzie, którzy śpią na prawym lub lewym boku, odczuwają największy nacisk na ramiona i potrzebują większego wsparcia dla szyi. Mocniejsza poduszka jest niezbędna, aby utrzymać głowę równolegle do ramienia oraz zapewnić lepsze wsparcie dla szyi i wypełnić lukę między uchem a ramieniem.
Ważne jest, aby głowa leżała w tej samej linii co kręgosłup. Jeśli masa ciała jest większą niż przeciętna, potrzebna jest bardzo twarda poduszka.

Na wznak

Pozycja na wznak jest najbardziej naturalną pozycją dla ciała i zalecana jest przez wielu lekarzy i specjalistów. Ogólnie rzecz biorąc, osoby śpiące na plecach, wolą kłaść się z karkiem położonym nieco wyżej niż reszta ciała. Wszystko zależne jest od krzywizny pleców. Im większa krzywizna, tym wyższa powinna być poduszka. Zazwyczaj osoby lubiące zasypiać w taki sposób często wybierają poduszkę z podpórką na kark.

Dzięki niewielkiemu podwyższeniu, ten rodzaj poduszki zapewnia dodatkowe wsparcie dla szyi. Wygoda jest kwestią osobistych preferencji.

Na brzuchu   

W porównaniu do poprzedniej pozycji, w tym przypadku tylko 5% osób śpi na brzuchu. Taki mały procent ma swoje przełożenie na ułożenie ciała podczas snu. Zazwyczaj ludzie wolą przyjąć trudną postawę, by uniknąć snu z twarzą wciśniętą w poduszkę.

W celu zachowania swobodnego oddechu podczas snu, wiele osób śpiących na brzuchu odwraca głowy. Oznacza to, że szyja znajduje się w maksymalnie odwróconej pozycji. Stosunkowo miękka i elastyczna poduszka, która nie jest zbyt wysoka, jest zatem najlepszym wyborem dla wielbicieli spania na brzuchu.