Większe łóżko dla dwojga – czy to dobry pomysł?

ss

Większość z nas jest przyzwyczajona do swojego łóżka i spania w pojedynkę. Jednak w pewnym momencie życia przychodzi taka chwila, gdzie nasze dotychczasowe podłoże do snu zostanie podzielone między nas a drugą osobę. Wiercenie, chrapania a może notoryczne zabieranie kołdry lub poduszki? Na szczęście można w łatwy sposób uchronić się przed negatywnymi sytuacjami spania w dwójkę. Wystarczy, że postawimy na większy model o dopasowanych właściwościach.

Rozmiar a sen

Okazuje się, że wymiary łóżka mają duże znaczenie dla snu. Dyskomfort wynikający z ograniczonej przestrzeni i świadomości, że parę centymetrów od naszego ciała leży druga osoba może negatywnie wpłynąć na jakość nocnego odpoczynku. Taka sytuacja niestety może skutkować niewyspaniem, rozdrażnieniem i złym samopoczuciem. Jak widać wielkość ma znaczenie.

Większy znaczy lepszy?

Im większa powierzchnia podłoża tym lepiej wpływa ono na walory snu i zapewnia prawidłowy odpoczynek. Poza tym duży model łóżka rozwiązuje również problemy z różnicami we wzroście partnera czy partnerki. Osoby wyższe zdecydowanie z tego skorzystają. To samo dotyczy dysproporcji w wadze. W przypadku cięższych użytkowników istnieje ryzyko zapadania się do wnętrza materaca i tym samym zsuwania się w stronę  lżejszej osoby.

To nie koniec praktycznych korzyści jakie niesie ze sobą duże powierzchniowo łóżko. Takie modele pozwalają na zastosowanie skrzyń na pościel, która wygodnie można umieść pod ramą naszego posłania. Warto również wspomnieć o możliwości spędzania czasu całą rodzina na wspólnej zabawie czy oglądaniu ulubionych filmów i bajek.

Duże łóżko dla każdego?

Mimo, że duży rozmiar łóżka posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad, to nie można zapomnieć, że takie rozwiązanie nie sprawdza się w małych sypialniach. Dlatego zawsze przed zakupem trzeba rozważyć wielkość pomieszczenia, w którym takie łóżko będzie stało.

Osoby, które nie lubią dzielić się kołdrą czy poduszką, muszą przygotować się na większy wydatek związany z zakupem dodatkowego kompletu pościeli. Jednak komfort z posiadania własnego okrycia jest i tak wart ceny. W końcu pozbywamy się zimnych stóp naszego partnera czy partnerki oraz notorycznego podkradania kołdry.

Różnorodność obić i ram

Niewątpliwą zaletą dużych łóżek to możliwość dopasowania go do osobistych preferencji oraz stylistyki całego pomieszczenia. Szeroki wybór obić tapicerowanych w różnych kolorach pozwala na dostosowanie podłoża do snu praktycznie do każdego stylu dekoratorskiego. Modele z wąskimi zagłówkami czy zanóżkami są o wiele bardziej praktyczne i zaoszczędzają dużo powierzchni. Z kolei wersje z szeroki zakończeniami doskonale sprawdzają się w większych sypialniach i pozwalają na wygodne oparcie się podczas wieczornego czytania książki. To samo dotyczy stelaża, który może być podwójny lub pojedynczy. Prawdziwy komfort snu zapewnia regulowany model, w którym można ustawić wysokość odchylenia.

Podczas wyboru łóżka dla dwojga w pierwszej kolejności powinno się brać pod uwagę wyższą osobę. Warto mieć na uwadze, że długość materaca nie odpowiada wzrostowi człowieka. Tutaj trzeba pamiętać o dodaniu kilku centymetrów do wysokości wyższej osoby i dopiero wtedy ustalać wszelkie wymiary materaca i łóżka. Sprawa wygląda podobnie jeśli bierzemy pod uwagę szerokość podłoża. Niektórzy użytkownicy podwijają nogę a inni z kolei lubią spać na wznak, przez co powierzchnia potrzebna do komfortowego umiejscowienia ciała może się zmieniać.  W takim wypadku lepiej zawsze dodać parę centymetrów do szerokości.