Wybór materaca

Dobry sen a wybór materaca

  • Dobry sen zależy od wielu różnych czynników – komfortu, poziomu stresu, temperatury w pomieszczeniu. Aby dobrze zaplanować miejsce wypoczynku trzeba zacząć od podstaw i to materac właśnie jest pierwsza cegiełką do spokojnego snu. Jeśli znajdziemy się w sklepie z materacami może przytłoczyć nas ogromna ilość materacy z której mamy wybrać ten jedyny.
  • Skąd mamy wiedzieć, który materac jest najlepszy dla nas? Na początek materac musi wspierać nasze ciało w pozycji neutralnej, w której kręgosłup zachowa właściwą krzywiznę, a biodra, stopy, ramiona i głowa będą opierać się we właściwej pozycji. Jeśli wybierzemy za twardy materac to będzie on naciskać na wszystkie główne punkty, jak głowa, ramiona, biodra i kostki i leżenie nie będzie wygodne. Natomiast za miękki materac nie będzie wspierał tych wszystkich punktów nacisku i ciało zapadnie się do środka. Oba przypadki prowadzą do niewyspania i złego samopoczucia rano. Jednak naukowcy w Hiszpanii przeprowadzili badanie, które wykazało, że ludzie cierpiący na długotrwałe bóle pleców odczuwali zmniejszenie tej dolegliwości śpiąc przez dłuższy okres na materacu średnio-twardym lub twardym. Ci, którzy spali na miękkich materacach nie odczuli takiej poprawy. Bezpiecznie będzie udać się do sklepu z materacami, najlepiej w wygodnych dresach, i przetestować osobiście różne modele.
  • Połóżmy się bez butów na kilka minut, zmieńmy pozycję, sprawdźmy, który model najkorzystniej przyjął nasz ciężar. Przypomnijmy sobie czy ostatnio nie spaliśmy gdzieś i było nam wtedy bardzo wygodnie lub na odwrót? W jakimś hotelu lub u znajomych? To pozwoli zawężać obszar poszukiwania najkorzystniejszego materaca dla nas.
  • Pamiętajmy, że lepiej spędzić więcej czasu w sklepie na testowaniu i rozmowach ze sprzedawcą niż podjąć decyzję, której będzie się potem żałowało i narażać się na długotrwałe zwroty. Wsłuchajmy się we własny organizm. On bezbłędnie podpowie nam na którym materacu najlepiej odpoczywało. Trzeba tylko dać mu kilkanaście minut spokojnego leżenia, a porządny sklep z materacami umożliwi to każdemu klientowi.