Zagrożenie dla zdrowia z powodu braku snuOczy zombie to najmniejszy z twoich problemów, jeśli niewystarczająco często się wyspiasz. Jedna trzecia ludności świata jest niebezpiecznie pozbawiona snu. Jeśli należysz do tego niewyspanego obozu to nowe dowody ujawniają znacznie większe zagrożenie zdrowia niż tylko ciemne worki pod oczami.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców Warwick Medical School wykazują, że sen jest kluczowym ogniwem w celu uniknięcia poważnych długoterminowych problemów zdrowotnych. Badania pokazują, iż spanie krócej niż sześć godzin na dobę zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób serca i chorób sercowo-naczyniowych.
Jeśli śpimy mniej niż sześć godzin, do tego zakłóconym snem to mamy 48% większe szanse zachorowania lub zgonu z powodu chorób serca i 15% większe szanse zachorowania lub zgonu na udar mózgu. Tendencja do siedzenia późno w nocy i wstawania potem wcześnie rano to tykająca bomba dla naszego zdrowia. Trzeba zmienić to jak najszybciej, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich stanów zagrożenia życia.

Przewlekle krótki sen wytwarza w ciele hormony i substancje chemiczne, które zwiększają ryzyko chorób serca i udarów, a także innych stanów, jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol, cukrzyca i otyłość.
Konkluzja jest jedna: zapewniając sobie powyżej siedem godzin snu, zachowujesz zdrowie i przedłużasz sobie życie.
Istnieje wiele powodów braku snu: Internet, rosnąca ilość kanałów telewizyjnych, kłopoty finansowe i osobiste czy godziny pracy. Wszystko to odciąga nas od pójścia do łóżka. Jednak sen powinien być priorytetem i powinniśmy zrobić wszystko, by przesypiać 6 – 8 godzin w nocy. A co ważne - zawsze na wygodnym materacu!!!